Menu

Seminar List for Monday, March 12

2018-03-12

6:30 am - 10:30 am

Shuttle Bus Service

Location: ,
7:00 am - 5:30 pm

Conference Registration

Track: , Location: ,
7:30 am - 8:30 am

State Municipal League Legislative Briefing Breakfast

Track: , Location: ,
8:00 am - 9:00 am

CLA Republican Mayor and City Council Caucus Breakfast Meeting (Private Sector Invited Complimentary)

Location: ,
8:00 am - 6:00 pm

Corporate and Enterprise Partners Lounge

Track: , , Location: ,
9:00 am - 10:30 am

Opening General Session

Track: , , , Location: ,

Presiding

Keynote

  • Bob Schieffer Former Moderator of Face the Nation - Former CBS News Chief Washington Correspondent

Speaker

  • Mark Stodola National League of Cities President - Mayor, Little Rock, Arkansas
10:30 am - 2:30 am

#NLCDC Photo Booth

Location: ,
10:45 am - 12:15 pm

Future of Work: Building a Jobs Pipeline to the Middle Class

Track: , , Location: ,

Panel Moderator

  • Brooks Rainwater Senior Executive & Director, Center for City Solutions - The National League of Cities (NLC)

Panelists

  • Mark Stodola National League of Cities President - Mayor, Little Rock, Arkansas
  • Maureen Conway VP for Policy Programs/Executive Director Economic Opportunities Program - The Aspen Institute
  • Broderick Johnson Path Forward Senior Advisor - Path Forward Coalition
  • Juliet Ellis Chief Strategy Officer/Assistant General Manager for External Affairs - San Francisco Public Utilities Commission (SFPUC)
10:45 am - 12:15 pm

Mayors’ Education Task Force Meeting (By Invitation Only)

Location: ,

Speaker

  • Dr. Michael Wooten Acting Assistant Secretary for Career, Technical, and Adult Education - U.S. Department of Education
10:45 am - 12:00 pm

State League Sponsors and US Communities Meeting

Track: , Location: ,
10:45 am - 12:15 pm

The Rising Tide of Preemption

Track: , , , Location: ,

Panel Moderator

Panelists

10:45 am - 12:15 pm

Urban, Rural and the American Middle: Strategies for Meeting Transportation and Water Needs

Track: , , , Location: ,

Speakers

  • Jon Pawlow Senior Counsel, Subcommittee on Water Resources and Environment, Committee on Transportation and Infrastructure - U.S. House of Representatives
  • Arthur L. Guzzetti Vice President - Policy - American Public Transportation Association

Panel Moderator

Panelists

  • Linda M. Yates Vice Mayor - City of North Port, Florida
  • Nathan Ohle Executive Director - Rural Community Assistance Partnership (RCAP)
10:45 am - 12:15 pm

Youth Delegate Opening Session: Making Your Voice Heard

Track: , Location: ,

Speaker

  • Harry H. Kumar Legislative Counsel to Congressman Randy Weber - United States Congress
11:45 am - 1:30 pm

Delegates’ Lunch Break – Cash Concession and Lunch on Own

Location: ,
12:15 pm - 1:30 pm

Afterschool Policy Advisors Network (APAN) Luncheon

Location: ,

Speakers

  • José Muñoz Director, Coalition for Community Schools - Institute for Educational Leadership
  • Jodi Grant Executive Director - Afterschool Alliance

Panel Moderator

12:15 pm - 1:30 pm

Corporate Partners Leadership Council Luncheon (By Invitation Only)

Track: , Location: ,
12:15 pm - 1:30 pm

Council on Youth, Education, and Families Meeting

Track: , Location: ,
12:15 pm - 1:30 pm

Military Communities Council Meeting

Track: , Location: ,
12:15 pm - 1:30 pm

REAL Council Meeting Luncheon

Track: , Location: ,
12:15 pm - 1:30 pm

State League Executive Directors Luncheon

Track: , Location: ,

Speaker

  • Lisa Soronen Executive Director - State and Local Legal Center
12:15 pm - 1:30 pm

Youth Delegate Lunch and Session: International and Local Policies Panel

Track: , Location: ,
1:00 pm - 5:00 pm

Airport Noise HELP

Location: ,
1:45 pm - 3:15 pm

Advocacy, Communications & Engagement 101: Understanding Federal Advocacy

Track: , , Location: ,

Speaker

  • Ashley Smith Senior Associate, Grassroots Advocacy - National League of Cities (NLC)
1:45 pm - 3:15 pm

Federal Agency Round Robin

Track: , , , , , , Location: ,

Speakers

  • Earl Lawrence Executive Director, Unmanned Aircraft Systems Integration Office - Federal Aviation Administration
  • Frances Harding Director, Center for Substance Abuse Prevention, SAMHSA - Department of Health and Human Services (HHS)
  • Scott Carter Chief, Office of Governmental Affairs, Food and Nutrition Service (FNS) - U.S. Department of Agriculture
  • Kimberly Helm Community Partners Specialist - FEMA Intergovernmental Affairs
  • Ebony Rankin Senior Program Specialist - U.S. Department of Housing and Urban Development
  • Kevin Jenkins Integovernmental Affairs Specialist - U.S. Department of Justice
  • Jennifer Rosenberger Intergovernmental & Public Liaison, Office of Community Oriented Policing (COPS) - U.S. Department of Justice
  • Charlie Shifflett Grants.gov Communications Consultant - Grants.gov Program Management Office
  • Ryan Streeter Intergovernmental Affairs Specialist, FEMA - U.S. Department of Homeland Security
  • Elizabeth Thomas Director of Sales and Marketing - Export-Import Bank of the United States
  • Rachel Urban Stormwater Lead, Water Permits Division, Office of Water - U.S. Environmental Protection Agency (EPA)
  • Elizabeth Mumaw Chief, Office of Intergovernmental Affairs - Federal Communications Commission
  • Lee Stewart Director of Intergovernmental Affairs - Export-Import Bank of the United States
  • Sean Williamson Advisor for Partnerships and Technical Assistance, Weatherization and Intergovernmental Programs Office - U.S. Department of Education
  • Arnita Hannon Christmon Intergovernmental Liaison - U.S. Environmental Protection Agency
  • Adam Guzzo Advisor for Partnerships and Technical Assistance, Weatherization and Intergovernmental Programs Office - U.S. Department of Education
  • Anthony Wilson II Governmental Affairs Specialist - USDA
  • Mark Smith Technology Integration Manager, Vehicle Technologies Office - U.S. Department of Energy
  • Dr. Lynda Davis Chief Veterans Experience Officer - VA Veterans Experience Office
  • Saralyn Adish Chief of Staff - U.S. Interagency Council on Homelessness
  • Mark Toal National Veterans’ Employment Manager, Office of Strategic Outreach - U.S. Department of Labor
  • Joseph Jenkins Team Leader for Marketing and Outreach for the Office of Apprenticeship - U.S. Department of Labor
  • Nat Beuse Associate Administrator for Vehicle Safety Research, National Highway Traffic Safety Administration - U.S. Department of Transportation
  • David Banks Acting Historic Preservation Planning Program Manager, State, Tribal and Local Plans and Grants - National Park Service
  • Erin Dahlin Deputy Chief of Program Operations - Corporation for National & Community Service (CNCS)
  • Christopher Syrek Ex. Dir. of State/Local Gov. Relations - U.S. Department of Veterans Affairs
  • Kellen Grode Workforce Analyst - U.S. Department of Labor
  • Sylvia Doyle Intergovernmental Affairs Specialist - U.S. Census Bureau
  • Richard Gonzales Early Childhood Inter-agency Director - DHHS/ACF/ECD
  • Mary Fleming Chief of Staff, SAMHSA - Department of Health and Human Services
  • Haley Ashcom Intergovernmental Affairs Specialist - U.S. Census Bureau
  • Patrick Dennis Workforce Analyst - U.S. Department of Labor/Employment and Training Administration (ETA)
  • Robin Utz Branch Chief - U.S. Department of Education/OCTAE
  • Dr. Amy Firestone Senior Advisor, Office of Apprenticeship - U.S. Department of Labor
1:45 pm - 3:15 pm

Successful Strategies to Address the Opioid Crisis

Track: , , , Location: ,

Panel Moderator

  • James Brooks City Solutions Director - National League of Cities (NLC)

Panelists

  • Sean Fearns Chief of Community Outreach - US Drug Enforcement Administration
  • Richard Leadbeater Global Solutions Manager, State Government & Trade Associations Industries - ESRI
  • Joel Navarro Councilmember - Tempe, AZ
1:45 pm - 3:15 pm

What’s Happening in the Courts? A Judicial Update for City Leaders

Track: , , Location: ,

Panel Moderator

Panelists

  • Amanda Kellar Associate Counsel & Director of Legal Advocacy - International Municipal Lawyers Association (IMLA)
  • Lisa Soronen Executive Director - State and Local Legal Center
2:00 pm - 3:00 pm

LMA Federal Legislative Briefing

Location: ,
2:00 pm - 3:30 pm

Western Municipal Association Meeting

Location: ,
3:30 pm - 5:00 pm

Afternoon General Session

Track: , , , Location: ,

Presiding

  • Mark Stodola National League of Cities President - Mayor, Little Rock, Arkansas

Speakers

3:30 pm - 7:30 pm

Shuttle Bus Service

Location: ,
5:00 pm - 6:00 pm

Airport Noise Reception

Track: , Location: ,
5:00 pm - 6:30 pm

Florida League of Cities Reception

Track: , , Location: ,
5:00 pm - 6:00 pm

Kansas Legislative Briefing

Track: , Location: ,
5:00 pm - 6:30 pm

League of Minnesota Cities Reception and Briefing

Track: , , Location: ,
5:00 pm - 6:30 pm

Youth Delegate and Municipal Leader Networking Pizza Party – Open Reception

Track: , , Location: ,
5:15 pm - 6:15 pm

League of Oregon Cities Briefing

Track: , Location: ,
5:30 pm - 7:30 pm

Association of Washington Cities Reception

Track: , , Location: ,
5:30 pm - 6:30 pm

Colorado Issues Briefing

Track: , Location: ,
5:30 pm - 7:00 pm

League of Arizona Cities & Towns Reception

Track: , , Location: ,
5:30 pm - 6:45 pm

Lesbian, Gay, Bisexual & Transgender Local Officials (LGBTLO) Business Meeting

Track: , , Location: ,
5:30 pm - 6:30 pm

Texas Municipal League Reception (Ticketed Event)

Track: , , Location: ,
6:00 pm - 7:30 pm

League of California Cities Reception

Track: , , Location: ,
6:30 pm - 7:45 pm

Youth Chaperone Workshop: Increasing Opportunities for Youth to Create Meaningful Change in City, State and Federal Government

Track: , Location: ,

Speakers

  • Jennifer Brown Lerner Assistant Director for Policy and Partnerships - The Aspen Institute National Commission on SEAD
  • Sahara Lake Program Coordinator - The Aspen Institute National Commission
6:30 pm - 7:45 pm

Youth Delegate Workshop: Increasing Youth Engagement in Local and Federal Government

Track: , Location: ,

Speaker

  • Grace Fisher Communications and Program Coordinator - The Aspen Institute National Commission
7:00 pm - 9:00 pm

Connecticut Conference of Municipalities (CCM) Dutch Treat Dinner

Track: , , Location:
7:00 pm - 8:00 pm

Lesbian, Gay, Bisexual & Transgender Local Officials (LGBTLO) Reception

Track: , Location: ,
9:00 pm - 11:00 pm

National Black Caucus of Local Elected Officials (NBC-LEO) Reception (Ticketed Event)

Track: , Location: ,